GLEP-Endorsed Candidates Win Big in Legislative Races

53 “Champions for Kids” endorsed by bi-partisan education advocacy group are successful in 60 campaigns for State Senate and House of Representatives

Lansing, MI – A significant majority of candidates endorsed by the Great Lakes Education Project (GLEP) were successful in yesterday’s general election for the State Senate and House of Representatives.

“We’re very pleased that in 90% of the districts in which GLEP was engaged, our endorsed candidates were victorious yesterday,” said Gary Naeyaert, GLEP DemRepExecutive Director.  “The voters have chosen these passionate advocates to serve in the legislature, and we expect them to continue putting kids and parents first when making decisions about improving education,” Naeyaert continued.

GLEP-endorsed candidates who won in yesterday’s general election include the following:

  • Senate District #07: Senator Patrick Colbeck (R-Canton)
  • Senate District #13: Former Rep. Marty Knollenberg (R-Troy)
  • Senate District #14: Senator Dave Robertson (R-Grand Blanc)
  • Senate District #16: Mike Shirkey (R-Clarklake)
  • Senate District #17: Dale Zorn (R-Ida)
  • Senate District #21: Senator John Proos (R-St. Joseph)
  • Senate District #22: Senator Joe Hune (R-Hamburg)
  • Senate District #25: Senator Phil Pavlov (R-St. Clair Township)
  • Senate District #26: Senator Tonya Schuitmaker (R-Lawton)
  • Senate District #28: Peter MacGregor (R-Cannon Township)
  • Senate District #29: Senator Dave Hildenbrand (R-Lowell)
  • Senate District #30: Senator Arlan Meekhof (R-West Olive)
  • Senate District #31: Senator Mike Green (R-Mayville)
  • Senate District #32: Former Rep. Ken Horn (R-Frankenmuth)
  • Senate District #35: Senator Darwin Booher (R-Evart)
  • Senate District #36: Jim Stamas (R-Midland)
  • Senate District #37: Wayne Schmidt (R-Traverse City)
  • House District #09: Harvey Santana (D-Detroit)
  • House District #19: Laura Cox (R-Livonia)
  • House District #24: Anthony Forlini (R-Harrison Twp)
  • House District #32: Andrea LaFontaine (R-Richmond)
  • House District #36: Peter Lucido (R-Shelby Township)
  • House District #38: Kathy Crawford (R-Novi)
  • House District #39: Klint Kesto (R-Commerce Township)
  • House District #42: Lana Theis (R-Brighton)
  • House District #43: Jim Tedder (R-Clarkston)
  • House District #44: Jim Runestad (R-White Lake)
  • House District #45: Michael Webber (R-Rochester Hills)
  • House District #46: Brad Jacobsen (R-Oxford)
  • House District #47: Hank Vaupel (R-Fowlerville)
  • House District #56: Jason Sheppard (R-Temperance)
  • House District #58: Eric Leutheuser (R-Hillsdale)
  • House District #59: Aaron Miller (R-Sturgis)
  • House District #61: Brandt Iden (R-Kalamazoo)
  • House District #62: John Bizon (R-Battle Creek)
  • House District #63: Dave Maturen (R-Portage)
  • House District #64: Earl Poleski (R-Jackson)
  • House District #65: Brett Roberts (R-Eaton Rapids)
  • House District #66: Aric Nesbitt (R-Lawton)
  • House District #71: Tom Barrett (R-Charlotte)
  • House District #72: Ken Yonker (R-Caledonia)
  • House District #73: Chris Afendoulis (R-Grand Rapids)
  • House District #74: Rob VerHeulen (R-Walker)
  • House District #79: Al Pscholka (R-Stevensville)
  • House District #86: Lisa Posthumus Lyons (R-Alto)
  • House District #89: Amanda Price (R-Holland)
  • House District #90: Daniela Garcia (R-Holland)
  • House District #91: Former Rep. Holly Hughes (R-Montague)
  • House District #94: Tim Kelly (R-Saginaw Twp)
  • House District #99: Kevin Cotter (R-Mt. Pleasant)
  • House District #101: Ray Franz (R-Onekama)
  • House District #105: Triston Cole (R-Mancelona)
  • House District #107: Lee Chatfield (R-Petoskey)

###

Click here to download this release in PDF format.